Konferencja nt. wdrażania inicjatywy LEADER
11 grudnia 2024 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się konferencja podsumowująca efekty wdrażania podejścia LEADER w województwie wielkopolskim w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Wydarzenie zorganizowane z inicjatywy Pana Krzysztofa Grabowskiego, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego zgromadziło kluczowe osoby zaangażowane w realizację Wspólnej Polityki Rolnej w Polsce. W konferencji uczestniczyli m.in. Pan Stefan Krajewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Pan Łukasz Tomczak, Dyrektor Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej MRiRW, Pan Marcin Zieliński, Dyrektor Departamentu Działań Delegowanych ARiMR oraz Pan Marian Poślednik, Przewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.
Merytoryczne wsparcie konferencji zapewnili przedstawiciele Wielkopolskiej Sieci Lokalnych Grup Działania oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Spotkanie skierowane było przede wszystkim do przedstawicieli 30 lokalnych grup działania oraz gminnych samorządów, które aktywnie korzystały z funduszy unijnych.
– W ramach PROW 2014-2020 na realizację podejścia LEADER przeznaczyliśmy ponad 400 milionów złotych. Lokalne grupy działania przeprowadziły ponad 800 naborów wniosków, z których niemal 2900 zakończyło się podpisaniem umów. Efektem tych działań było m.in. utworzenie ponad 2000 nowych miejsc pracy – podkreślił wicemarszałek Krzysztof Grabowski.
Wyniki wdrażania LEADER w województwie wielkopolskim są widoczne zarówno w wymiarze regionalnym, jak i lokalnym. Dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w regionie powstało 1178 nowych firm, a 438 istniejących przedsiębiorstw mogło się rozwinąć. Wybudowano lub zmodernizowano 129 placów zabaw, siłowni zewnętrznych oraz 103 świetlice wiejskie. W regionie pojawiły się nowoczesne obiekty rekreacyjne, w tym 13 skateparków.
Działania zrealizowane w ramach PROW 2014-2020 stanowią inspirację do dalszego rozwoju w nowej perspektywie finansowej na lata 2023-2027. Województwo wielkopolskie zdecydowało się na wielofunduszowe wsparcie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność. Obok Europejskiego Funduszu Rolnego wykorzystane zostaną środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+).
– Na obszarach wiejskich dzieje się wiele dzięki zaangażowaniu lokalnych społeczności, kół gospodyń wiejskich, OSP i organizacji pozarządowych. To podejście pokazuje, że oddolne inicjatywy mogą być skuteczniejsze niż centralne programy wsparcia. Cieszę się, że Wielkopolska zdecydowała się na wielofunduszowe podejście – zaznaczył wiceminister Stefan Krajewski, który uczestniczył również w posiedzeniu Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Podczas konferencji przedstawiono również szczegółowe wyniki wdrażania PROW 2014-2020. Pani Anna Jakubowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich, omówiła dane dotyczące województwa wielkopolskiego. Dr Natalia Bartkowiak-Bakun z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprezentowała wyniki badań dotyczących potencjału instytucjonalnego LGD i znaczenia inicjatyw oddolnych.
Spotkanie wzbogaciły wystąpienia beneficjentów PROW 2014-2020, moderowane przez członkinie zarządu Wielkopolskiej Sieci LGD: Małgorzatę Blok, Iwonę Suszkę, Joannę Ptak i Karolinę Miarkę. Pan Michał Bielawski opowiedział o sukcesie firmy produkującej innowacyjne rowery elektryczne „Kosynier”. Pan Karol Matczak i Marek Trafkowski przedstawili działania na rzecz dziedzictwa historycznego w powiecie kaliskim. Piotr Duczmal z Centrum Wiedzy i Nowych Technologii w Parzynowie opowiedział o wykorzystaniu funduszy na rozwój edukacji astronomicznej.