Szlak czerwony: Brodziszewo - Otorowo
Krótki szlak mający na celu ukazanie polodowcowego tzw. Ozu Jastrowskiego – jednego z najelepiej zachowanych tego typu w Wielkopolsce. Przebiega on na długości 5 km na linii wschód-zachód pomiędzy dawnym folwarkiem Szczepy a Jastrowem. Rośnie na nim suchy bór sosnowy, natomiast po obu stronach rozciągają się tereny wilgotniejsze – od północy pola uprawne, a od południa lasy typu grądowego.
0,0 km – Brodziszewo – przystanek
Szlak rozpoczyna się nieopodal przystanku autobusowego przy drodze wojewódzkiej nr 187 z Szamotuł do Pniew. Idziemy w kierunku północnym.
1,8 km – Leśniczówka Ostrolesie
Przed dojściem do leśniczówki skręcamy w lewo, pozostawiając za sobą zabudowania po prawej stronie. Tuż za nimi mijamy pozostałości wałów i fosy dawnego grodziska obronnego. Idziemy około 600 m dochodząc do skraju lasu. Skręcamy w lewo i idziemy wzdłuż ładnego ozu polodowcowego.
4,2 km – skrzyżowanie z drogą Lipnica-Ostroróg
Idziemy lasem pomiędzy ozem na południu, a skrajem lasu na północy, dochodząc do południowych zabudowań wsi Rudki Huby.
6,0 km – Rudki Huby (dawny folwark Szczepy)
Skręcamy w lewo i wkrótce idziemy dalej drogą leśną w kierunku południowym. Po ponad 2 km wychodzimy z lasu i kierujemy się w stronę widocznych zabudowań Otorowa. Po dojściu do wsi ul. Łąkową docieramy do położonego w centrum przystanku autobusowego.
10,1 km - Otorowo
Szlak zielony: Bytyń - Duszniki
Krótki szlak o długości 13,8 km prowadzący przez zwarty kompleks leśny, w którym znajdują się trzy rezerwaty przyrody.
0,0 km – Bytyń
Od przystanku autobusowego w centrum przy drodze nr 2 idziemy drogą polną w kierunku południowym. Po około 800 m skręcamy na rozwidleniu w prawo i wkrótce docieramy do lasu.
1,5 km – rezerwat „Brzęki przy Starej Gajówce”
Wędrujemy północno-zachodnim skrajem rezerwatu, a pop wejściu w las skręcamy lekko w prawo. Po 900 m dochodzimy do dawnej osady i skręcamy w prawo. Idziemy dalej starym traktem, mijając zarośnięte oczka wodne.
3,6 km – rezerwat „Bytyńskie Brzęki”
Przy tablicy rezerwatu skręcamy w lewo i po około 1,1 km opuszczamy las. Idziemy około 700 m wśród zabudowań i po dojściu do szosy gminnej skręcamy w lewo do centrum.
6,3 km – Młynkowo
Przed przystankiem autobusowym skręcamy w prawo i idziemy szosą w kierunku Dusznik. Po około 1,2 km i wejściu w las, zostawiamy drogę asfaltową i skręcamy w lewo szutrową drogą w kierunku leśniczówki.
7,6 km – Leśniczówka Duszniczki
Przed leśniczówką skręcamy w prawo, a niebawem w lewo, idąc ciekawymi terenami leśnymi.
9,0 km – rezerwat „Duszniczki”
Po przejściu około 700 m od rezerwatu skręcamy lekko w prawo, wkrótce opuszczając las. Droga polna wędrujemy ponad 1,5 km w kierunku widocznego kościoła, przy którym skręcamy w prawo i ul. Jana Pawła II dochodzimy do przystanku autobusowego nieopodal ronda.
13,8 - Duszniki
Szlak żółty: Palędzie – Lusowo
Prowadzi w większości terenami zalesionymi. W części mamy możliwość wędrówki ścieżką wzdłuż ciekawego jeziora Lusowskiego. Tereny te s ą chętnie odwiedzane przez mieszkańców rozrastających się w szybkim tempie podpoznańskich osiedli. Po drodze będziemy mieli także okazję odwiedzić miejsca związane z tragiczną historią wojenną.
0,0 km – Palędzie
Początek szlaku przy dworcu kolejowym, na północnym skraju miejscowości. Idziemy brukowaną ulicą należącą już do wsi Dąbrówka. Po około 500 m przecinamy asfaltową szosę z Dopiewa do Poznania.
1,0 km – Dąbrówka
Wchodzimy w las. Po około 500 m dochodzimy do skrzyżowania, na którym skręcamy w lewo i idziemy drogą leśną, początkowo wraz ze znakami zielonego szlaku rowerowego. Po około 1,1 km dochodzimy do skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo i niebawem ponownie spotykamy zielony szlak rowerowy. Po pokonaniu kolejnych 800 m dochodzimy do położonego obok drogi grodu zwieńczonego betonowym krzyżem.
4,4 km – Groby Zakrzewskie
Za krzyżem upamiętniającym miejsce pierwszych egzekucji, opuszczamy szeroką drogę leśną skręcając w lewi i idziemy wąskimi dróżkami leśnymi. Wkrótce około 50 m na prawo od szlaku widzimy usytuowany wśród drzew pomnik.
5,8 km – Pomnik
Po 500 m dochodzimy do dużego sztucznego zbiornika, przed którym skręcamy w prawo
7,5 km – Leśniczówka Zakrzewo
Skręcamy w lewo, w kierunku widocznych zabudowań wsi. Idziemy szeroką ulicą Gajową.
7,7 km – Zakrzewo
Idziemy chodnikiem wzdłuż ul. Długiej i niebawem przecinamy szosę z Poznania do Buku, idąc kawałek szosą w kierunku Lusowa. Po około 100 m skręcamy w lewo w las i dróżkami leśnymi idziemy około 1,5 km. Dochodzimy do północnego skraju wsi Polityka.
9,5 km – Polityka
Skręcamy w prawo i idziemy droga asfaltową, która wkrótce przechodzi w gruntową.
11,4 km – Otorowo
Wieża wodociągowa wśród zabudowy letniskowej. Około 1,1 km dalej przechodzimy przez niewielki mostek, za którym opuszczamy gruntową drogę i skręcamy w prawo, by po około 500 m dotrzeć do brzegów jeziora.
12,4 km – Jezioro Lusowskie
Skręcamy w lewo i wędrujemy wąską ścieżką wzdłuż jeziora. Po około 1,2 km opuszczamy brzeg jeziora i idąc w lewo dochodzimy do głównej drogi we wsi Lusówko.
13,8 km – Lusówko
Idziemy ulicą Otorowską, mijając po lewej przystanek autobusowy i drogę do Sierosławia. Po około 600 m dochodzimy do drogi z Więckowic do Tarnowa Podgórnego. Dołącza do nas szlak rowerowy tzw. Pierścień dookoła Poznania, oznakowany kolorem pomarańczowym.
Przechodzimy mostek na rzece Samie i skręcamy w prawo w ul. Zespołową, dochodząc do budynku dawnego dworu. Tuż za dworem skręcamy w prawo, w kierunku jeziora, którego zadrzewionym brzegiem wędrujemy dalej około 3,4 km. Po dojściu do plaży w oddali widać już wieżę kościoła w Lusowie. Idziemy dróżką odchodzącą w lewo i po około 200 m dochodzimy do cmentarza i głównej drogi, którą skręcamy w prawo.
19,3 km – Lusowo-cmentarz
Po 200 m dochodzimy do centrum wsi i usytuowanego przy głównym placu kościoła
19,6 km – Lusowo
Szlak kończy się przy przystanku komunikacji podmiejskiej.
Szlak zielony: Szamotuły – Obrzycko
Odcinek stanowi fragment szlaku z Szamotuł przez Obrzycko, Lubasz, Czarnków i Trzciankę do Niekurska o całkowitej długości 85,7.
0,0 km – Szamotuły
Początek szlaku znajduje się przy budynku dworca kolejowego i dalej prowadzi ul. Dworcową do Rynku.
0,9 km – Szamotuły Rynek
Idziemy ul. Wroniecką, mijając po prawej Basztę Halszki i zamek (Muzeum Zamek Górków). Skręcamy w lewo, idąc wzdłuż ogrodzenia zamkowego ul. Szczuczyńską aż do granic miasta.
3,1 km – Szczuczyn
Idziemy prosto drogą asfaltową.
4,4 km – Grabówiec
Po prawej mijamy budynek dawnej szkoły.
5,4 km – Twardowo
Pozostawiamy zabudowania wsi po lewej i po zejściu z asfaltu idziemy dalej około 700 m droga gruntową w kierunku lasu. Po kolejnych 900 m szlak skręca w lewo i prowadzi w kierunku leśniczówki Żurawiniec.
10,9 km – Kobylniki
Od leśniczówki Żurwianiec idziemy prosto drogą mijając zabytkową kapliczkę otoczoną cisami i ażurowym ceglanym ogrodzeniem. Po lewej mijamy zabudowania zespołu folwarcznego i znajdujący się za nimi neorenesansowy pałac. Szlak prowadzi cały czas prosto. Po 800 m przecinamy szosę z Szamotuł do Obrzycka. Mijamy cmentarz i wkrótce dochodzimy do centrum wsi.
12,8 km – Słopanowo
Pozostawiając po lewej drewniany kościółek pw. Św. Mikołaja, skręcamy w prawo i przechodzimy na drugą stronę drogi wojewódzkiej nr 185. Po minięci mostku pomiędzy stawami rybnymi skręcamy lekko w lewo, a po dojściu do prostopadłej drogi leśnej ponownie skręcamy w lewo. Idąc dalej w kierunku północnym opuszczamy zwarty las i poruszając się w kierunku północno-zachodnim dochodzimy do tartaku. Idziemy wzdłuż czynnej linii kolejowej. Po ponownym dojściu do szosy skręcamy w prawo i idziemy ulicą Szamotulską, a następnie w prawo skos ulicą Dworcową. Po kilkuset metrach, na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i ul. Kruppika wraz ze znakami szlaku czerwonego dochodzimy do rynku.
16,7 km – Obrzycko Rynek