Transwielkopolska Trasa Rowerowa – odcinek północny
0,0 km – Poznań
Początek szlaku w Parku Sołackim, na ul. Warmińskiej, przy Ogrodzie Dendrologicznym Akademii Rolniczej. Przejeżdżamy pod ul. Niestachowską.
0,5 km – po lewej stronie mijamy stadion „Olimpii” Poznań.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Stadion_Gol%C4%99cin_w_Poznaniu
0,8 km – dojeżdżamy do skrzyżowania ścieżek rowerowych w lasku golęcińskim i wraz ze znakami zielonego szlaku pieszego skręcamy w lewo przejeżdżając nad torami kolejowymi.
1,5 km – docieramy do kąpieliska jeziora Rusałka (sztuczne jezioro na Bogdance) i za budynkiem kawiarenki plażowej skręcamy w lewo.
2,2 km – na skraju jeziora przejeżdżamy skrzyżowanie dróg leśnych, jadąc cały czas wraz ze znakami prowadzącego również tędy szlaku zielonego.
3,2 km – przecinamy ruchliwa ulicę Lutycką (zachowaj ostrożność!) i jedziemy prosto gruntową drogą leśną.
5,1 km – docieramy do ul. Biskupińskiej, pozostawiając po prawej stronie ośrodek nauki jazdy konnej i jedziemy dalej na wprost .
7,0 km – jadąc wzdłuż doliny Bogdanki docieramy do kąpieliska w Strzeszynku . Szlak prowadzi alejką spacerową, dlatego prosimy uważać na pieszych.
https://posir.poznan.pl/obiekty/strzeszynek/kapielisko
7,5 km – opuszczamy teren kąpieliska i wzdłuż jeziora jedziemy dalej droga leśną i szlakiem zielonym.
8,6 km – wyjeżdżamy z lasu i wkrótce skręcamy w prawo.
9,0 km – jedziemy ścieżką wzdłuż torów kolejowych.
9,5 km – po dojechaniu do drogi utwardzonej pozostawiamy szlak zielony, który tutaj odbija w lewo i skręcamy w prawo i po około 200 m przejeżdżamy przez tory kolejowe.
9,9 km – za zakręcie ul. Psarskie skręt w lewo (uwaga na samochody!) w gruntową drogę osiedlową, skręcając wraz z nią najpierw w lewo, następnie w prawo.
10,6 km – koniec drogi osiedlowej, wjeżdżamy w drogę śródpolną.
11,5 km – dojeżdżamy do szosy Kiekrz – Pawłowice skręcając w prawo do Pawłowic.
12,0 km – mijamy pierwsze zabudowania dawnej wsi Pawłowice, obecnie ul. Pawłowicka.
12,7 km – koniec drogi utwardzonej, jedziemy dalej prosto szeroką drogą gruntową.
12,8 km – dojeżdżamy do drewnianego krzyża stojącego na rozwidleniu dróg. Skręcamy w prawo pozostawiając go po lewej stronie i podjeżdżamy lekko pod górkę drogą wśród kilkudziesięcioletnich topól. Po lewej stronie ładny widok na dolinę Samicy.
13,8 km – jadąc prosto pozostawiamy po prawej stronie kolejny krzyż przydrożny.
14,2 km – mijamy tablicę z oznaczeniem końca terenu zabudowanego wsi Pawłowice.
15,7 km – przecinamy szosę łączącą Rokietnicę z Sobotą i udajemy się prosto w kierunku Zielątkowa. Po około 100 m mijamy krzyż przydrożny i wjeżdżamy na drogę gruntową z resztkami bruku w kierunku pobliskiego lasu.
16,3 km – jedziemy cały czas prosto, mijając cmentarz, za którym po prawej stronie zaczyna się las. Jedziemy dalej piaszczystą drogą i po około 500 m las zaczyna nam towarzyszyć po obu stronach. Wkrótce po lewej stronie pozostawiamy gajówkę Sobota.
http://aktywnawielkopolska.pl/2020/05/11/dolina-samicy/
17,3 km – na rozwidleniu dróg leśnych skręcamy w lewo i przejeżdżamy mostek nad Samica Kierską.
18,0 km – wyjeżdżamy z lasu i kierujemy się prosto do wsi Rostworowo.
18,8 km – przejeżdżamy przez wieś pozostawiając po lewej stronie wjazd do parku krajobrazowego ze zrujnowanym dworkiem i figurą Matki Boskiej. Po około 100 m na rozwidleniu na skraju wsi skręcamy w prawo.
https://zrpw.pl/2021/03/09/gmina-rokietnica-cz-1/
19,1 km – po dojechaniu do szosy z Rokietnicy do Pamiątkowa skręcamy w prawo i po około 600 m dojeżdżamy do Żydowa, mijając po lewej stronie krzyż przydrożny.
20,1 km – po dojechaniu do kościoła skręcamy wraz z drogą główną w lewo i po około 100 m mijamy po prawej przydrożną figurę. Jedziemy dalej ponad 2,5 km prosta asfaltową drogą, aż do wsi Przecław.
https://zrpw.pl/2021/03/09/gmina-rokietnica-cz-1/
22, 7 km – po dojechaniu do figury Matki Bożej skręcamy wraz z drogą główną w prawo i przejeżdżamy przez wieś. Po prawej stronie po około 300 m mijamy remizę strażacką.
23,3 km – na skrzyżowaniu w centrum wsi skręcamy w lewo i jedziemy prosto w kierunku Pamiątkowa.
24,3 km – po lewej stronie mijamy nową kapliczkę Matki Bożej i po około 300 m opuszczamy granice Przecławia.
25,3 km – dojeżdżamy do przejazdu kolejowego przed którym dołącza do nas droga z Lulina.
25,5 km – około 200 m za przejazdem kolejowym skręcamy w prawo w drogę do Baborowa i Szamotuł.
26,5 km – wraz z drogą ponownie przekraczamy tory kolejowe linii Poznań – Szczecin i jedziemy asfaltową szosą wśród drzew.
27,8 km – dojeżdżamy do skraju niewielkiego lasu, który po około 600 m towarzyszy nam już po obu stronach.
28,9 km – wyjeżdżamy z lasu pozostawiając po prawej stronie widoczne zabudowania wsi Baborowo.
30,3 km – dojeżdżamy do wsi Baborówko. Po około 300 m mijamy odchodzącą w lewo drogę do pałacu, a następnie drugą na stację PKP.
30,8 km – wjeżdżamy w las, po prawej stronie mijając po około 100 m kapliczkę przydrożną.
31,8 km – dojeżdżamy do wsi Kępa na końcu której wjeżdżamy na równoległy do drogi deptak i nim podążamy aż do samych Szamotuł.
34,4 km – jedziemy prosto ul. Lipową mijając po prawej duży budynek Domu Dziecka.
34,7 km – skręcamy w lewo w ul. 3 Maja i po przejechaniu 400 m za budynkiem Szkoły Podstawowej nr 1 ponownie w lewo w ul. Staszica.
35,4 km – przecinamy ul. Sportową i po około 200 m dojeżdżamy do dworca PKP w Szamotułach. Tutaj skręcamy w prawo i jedziemy prosto w kierunku centrum aż do skrzyżowania z sygnalizacja świetlną.
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Szamotu%C5%82y_PKP.JPG
Pierścień rowerowy dookoła Miasta Poznania
Odcinek biegnącego wokół Poznania szlaku o łącznej długości 173 km. Stanowi on jeden z elementów Wielkopolskiego Systemu Szlaków Rowerowych. W większości prowadzi drogami utwardzonymi, na niektórych odcinkach o dość znacznym natężeniu ruchu. Oznaczony pomarańczowymi kwadratami z czarną obwódką.
0,0 km – Złotniki
Rozpoczynamy przy dworcu kolejowym linii Poznań – Piła. Jedziemy bez szlaku w kierunku południowym około 500 m do przejazdu kolejowego. Tam spotykamy oznaczenia szlaku i skręcamy w prawo w kierunku Kiekrza.
3,0 km – Pawłowice
Przecinamy zielony szlak Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej, a po dalszych 1,2 km pozostawiając po prawej jezioro Kierskie Małe i linie kolejową z Poznania do Szczecina. Po około 250 m docieramy do widocznego na wprost kościoła.
4,5 km – Kiekrz
Skręcamy w prawo i ruchliwą szosą jedziemy około 500 m. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i po pewnym czasie mijamy zabytkowy wiatrak olęderski w Rogierówku.
6,9 km – Kobylniki
Przejeżdżamy drogę wojewódzką nr 184 z Poznania do Szamotuł
13,2 km – Sady
Przejeżdżamy przez wiadukt nad drogą krajową nr 92
15,5 km – Lusowo
Po dojechaniu do centrum, jedziemy dalej drogą w kierunku Lusówka i Jankowic, prowadząca wzdłuż jeziora Lusowskiego. Po około 4 km skręcamy w lewo jadąc główną drogą przez wieś.
20,4 km – Lusówko
Na południowym skraju wsi pozostawiamy odchodzący w lewo szlak łącznikowy do Sierosławia i Skórzewa i jedziemy szosą około 1 km w kierunku Więckowic. Skręcamy w prawo w drogę gruntową w kierunku wsi Kalwy. Po 2,3 km docieramy do drogi z Jankowic i skręcamy w lewo. Po kolejnych 1,5 km docieramy do drogi wojewódzkiej nr 307 z Poznania do Buku.
25,2 km – Północno-wschodni skraj jeziora Niepruszewskiego
SZLAKI LOKALNE GMINY TARNOWO PODGÓRNE
Wielki Pierścień (48 km)
Prowadzący dookoła Gminy szlak oznaczony znakami koloru czerwonego. Przebiega przez 13 z 16 sołectw Gminy. Szlak tworzy zamkniętą pętlę, dlatego jazdę można rozpocząć w dowolnym miejscu.
0,0 km – Tarnowo Podgórne
Sprzed szkoły jedziemy ul. Szkolną. Po 1,5 km docieramy do zabudowań należących do oddalonej nieco wsi Góra. Tam nawierzchnię bitumiczną zastępuje droga gruntowa, którą podążamy 1,3 km. Wjeżdżamy w ul. Kręta, którą skręcamy w lewo, docierając do drogi asfaltowej i południowych zabudowań wsi Kokoszczyn.
2,8 km – Kokoszczyn
Centrum wsi znajduje się około 700 m w prawo. Skręcamy w lewo i po 1,9 km docieramy do wsi góra.
4,7 km – Góra
Skręcamy w prawo i jedziemy droga powiatową z Tarnowa do Kaźmierza. Po 200 m skręcamy w lewo. Jedziemy 0,7 km ulicą Krętą w kierunku południowy-zachód, a następnie południowym. Mijamy gminne wysypisko śmieci, a po dalszych 800 m dojeżdżamy do wsi Rumianek. Przejeżdżamy skrzyżowanie ul. Szkolnej i Nowej.
8,5 km – Rumianek
Przejeżdżamy przez droge krajową nr 92 i jedziemy dalej droga asfaltowa w kierunku południowym.
10,3 km – Jankowice
Nie wjeżdżając do wsi skręcamy szosą w prawo.
12,0 km – Ceradz Kościelny
Pozostawiamy po prawej stronie kościół i udajemy się w lewo. Po 300 m opuszczamy Ceradz mijając m.in. 2 stawy. Po 0,7 km skręcamy łukiem w lewo. Po około 800 m wjeżdżamy w las, a po jego przejechaniu skręcamy ostro w lewo i wkrótce spotykamy pomarańczowe znaki Pierścienia Rowerowego dookoła Poznania.
18,8 km – Lusówko
Kierujemy się na wschód drogą wzdłuż południowego brzegu jeziora Lusowskiego. Po ponad 2,5 km od ostatnich zabudowań rekreacyjnych skręcamy w lewo.
24,1 km – Lusowo
Po dojechaniu do ul. Nowej kierujemy się najpierw w lewo, a następnie po 80 m, skręcamy w prawo i jedziemy drogą gruntową. Po 1,5 km przejeżdżamy pod linią wysokiego napięcia i dalej drogą S11. Skręcamy w lewo na południowy-wschód. Po 0,6 km przejeżdżamy przez drogę ze Swadzimia do Batorowa. Po dojechaniu do zabudowań gospodarstwa doświadczalno-produkcyjnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu skręcamy w prawo, mijając Swadzim do którego jednak nie wjeżdżamy.
31,0 km – Przeźmierowo
Przecinamy ruchliwą ulicę Rynkową i na skraju ul. Leśnej skręcamy w lewo, wjeżdżając do Baranowa. Po około 200 m docieramy do przejścia podziemnego pod drogą nr 92 przy ul. Budowlanych. Przechodzimy na druga stronę i jedziemy 600 m ulica Przemysłową. Następnie skręcamy w lewo w ul. Spokojną, którą po 800 m docieramy do ul. Klonowej.
32, 8 km – Baranowo
Skręcamy w prawo mijając przedszkole i gimnazjum. Dalej jedziemy 800 m ul. Wyposzynkową i ul. Nad Jeziorem dojeżdżając do ul. Szamotulskiej. Mijamy obiekty Uniwersytetu Przyrodniczego i jedziemy wąską ścieżką wzdłuż szosy. Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo i wjeżdżamy na teren wsi Chyby jadąc ulicami: Kasztanową, Szkolną i Ogrodową.
36,5 km – Chyby
Po dojechaniu do ulicy Pagórkowej skręcamy w lewo i ul. Lipową jedziemy do ul. Szamotulskiej. Po przekroczeniu ruchliwej szosy skręcamy w prawo i zaraz potem w lewo, wjeżdżając w polną drogę, którą po około 1 km docieramy do kanału Swadzimskiego. Jedziemy dalej aleją lipową około 1,5 km aż do drogi serwisowej drogi krajowej nr 92. Skręcamy w prawo w polną drogę obsadzaną topolami, którą jedziemy około 900 m. Następnie skręcamy w lewo jadąc 1,2 km w kierunku zachodnim.
41,8 km – Sady
Skręcamy w prawo i przez 400 m jedziemy drogą z płyt betonowych w kierunku Kobylnik i Kiekrza, aby następnie skręcić w lewo w szeroką nieutwardzoną drogę. Po około 0,9 km docieramy do ul. Wiśniowej
43,2 km – Kobylniki
Jedziemy prosto ul. Wiśniową, która po prawie 2 km przechodzi w ul. Czereśniową w Tarnowie. Docieramy do ul. Rokietnickiej i skręcamy w lewo, a po 700 m w prawo w ul. 23 Października. Po kolejnych 400 m skręcamy w prawo w ul. Szkolną.
48,0 km – Tarnowo Podgórne
Zielony Szlak Rowerowy
0,0 km – Ceradz Kościelny
Jedziemy na południe drogą w kierunku wsi Kalwy. Po 3 km na skraju lasu skręcamy w lewo. Wkrótce spotykamy czerwone znaki Wielkiego Pierścienia, a potem pomarańczowe Pierścienia Dookoła Poznania. Skręcamy w lewo i jedziemy wraz z nimi do ponownego spotkania szlaku czerwonego. Tutaj odbijamy w prawo i po 1,5 km docieramy do Rozalina. Skręcamy w lewo w kierunku Lusówka. Po około 800 m spotykamy czerwone szalki Wielkiego Pierścienia. Jedziemy wraz z nimi w prawo do spotkania ze znakami zielonymi szlaku łącznikowego do Sierosławia. Skręcamy w lewo i jedziemy wraz ze szlakiem zielonym do Lusówka.
9,2 km – Lusówko
Skręcamy w gruntową drogę w kierunku Edmundowa, pozostawiając po prawej Jankowice. Po dotarciu do szosy skręcamy w lewo.
13,6 km – Ceradz Kościelny