ROKIETNICA
Duża wieś, siedziba władz gminnych, 17 km na południowy-zachód od Poznani, przy linii kolejowej do Szczecina i węźle dróg lokalnych. Obecnie Rokietnica jest rozwijającą się miejscowością, stanowiącą zaplecze mieszkaniowe dla Poznania. Powstało tu wiele nowych osiedli mieszkaniowych. Jest to też ośrodek przemysłowy m.in. z wytwórnią materiałów budowlanych, zakładem wyrobów tworzyw sztucznych i zakładem poligraficznym na czele. Nowe gimnazjum im. Noblistów zostało wybudowane w latach 2010-2011.
W przeszłości była to posiadłość szlachecka, wzmiankowana po raz pierwszy w 1387 r., gdy stanowiła własność Sędziwoja Psarskiego. Początkowo nosiła nazwę Rokitnica, która pochodzi od słowa „rokita”, oznaczającego gatunek wierzby. W końcu XVIII w. Należała do Lnińskich, potem do Milickich, a w XIX w. Przeszła w ręce niemieckie. Swój rozwój zawdzięcza linii kolejowej wybudowanej w 1848 r. do Szczecina. W 1888 r. Rokietnica stała się węzłem kolejowym, gdy wybudowano linię do Pniew, rozbudowaną dalej do Międzychodu (czynną do 1990 r.).
W zachodniej części Rokietnicy jest neogotycki kościół poewangelicki pw. Chrystusa Króla z około 1890 r. z kwadratową, czterogondygnacjyjną wieżą, zwieńczoną hełmem ostrosłupowym. Jednonawowy ze współczesną wystrojem wnętrza autorstwa Wandy Gałczyńskiej. Przy kościele figura Najświętszego Serca Jezusa z 1932 r.. Na cmentarzu przykościelnym groby fundatorów kościoła – rodziny von Hantelmann. Przy dawnej pastorówce krzyż z 1932 r. z tablicą pamiątkową poświęconą „Bohaterom w 90 rocznicę odzyskania niepodległości Polski”, odsłoniętą 11 listopada 2008 r.. W pobliżu dwór z początku XIX w., wielokrotnie przebudowywany z ryzalitowym wejściem w elewacji frontowej, ozdobionym dwoma rzeźbami leżących lwów, obecnie użytkowany przez Zespół Szkół im. Jadwigi i Władysława Zamoyskich, których upamiętnia okolicznościowa tablica. Przy dworze park krajobrazowy z drugiej połowy XIX w., budynek dawnej gorzelni, obecnie internat szkolny i budynek szkolny z tablicą upamiętniającą Piotra Majchrzaka, ucznia-ofiary stanu wojennego w 1989 r.
Od września 2008 r. organizowana jest tu zawsze we wrześniu cykliczna impreza plenerowa „Rokietnica zaprasza Wielkopolan na Rumpuć”, która odwołuje się do wielkopolskich tradycji kulinarnych przy wielkim garnku przygotowanej regionalnej potrawy – zupy z kapusty, ziemniakami i wędzonką.
Dwór w Rokietnicy
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dw%C3%B3r_w_Rokietnicy
NAPACHANIE
Wieś w gminie Rokietnica, 3,5 km na południe od siedziby Gminy, nad Samicą Pamiątkowską, przy szosie Poznań-Szamotuły.
Dawna posiadłość szlachecka, wzmiankowana po raz pierwszy w 1394 r. Często zmieniała właścicieli. Pierwszym znanym właścicielem wsi był Wincenty z Napachania, wzmiankowany w 1417 r.. Później wieś była w posiadaniu m.in. Przecławskich i Węgierskich, a w latach 1881-1918 w rękach nienieckich, Stąd pochodził Antoni z Napachania (1494-1561), profesor i rektor Uniwersytetu Krakowskiego, który był synem tutejszego sołtysa.
Przy szosie znajduje się okazały eklektyczny pałac z 1897 r., dzieło budowniczych berlińskich z firmy Solf i Wichards, wybudowany dla Rudolfa Griebla, o architekturze nawiązującej do renesansu północnego, odrestaurowany w latach 1973 i 1990. Jest to budynek o rozbudowanej bryle, z elewacją z czerwonej cegły, nakryty dachem wielopołaciowym, z siedmiokondygnacyjną, kwadratową wieżą. Od 1977 r. użytkowany przez Zespół Szkół Rolniczych w Rokietnicy. Obecnie nie użytkowany, stanowi własność prywatną. Wokół park krajobrazowy z XIX w. z 2 stawami, z wierzbą białą, topolą oraz lipami, obecnie zaniedbany. Obok zespół zabudowań folwarcznych, użytkowany obecnie przez spółkę Eco Farmy. Na jego terenie spichlerz z 1894 r.
Wśród zabudowy mieszkalnej najstarszym jest stojący w centrum wsi kamienny dom-ośmiorak z 1897 r. Budynek szkoły z początku XX w. Rozbudowany w latach 90. XX w. obecnie Zespół Szkolno-Przedszkolny w Napachaniu.
Antoni z Napachania (1494-1561) - profesor i rektor Uniwersytetu Krakowskiego, zwolennik humanizmu. Po uzyskaniu na Uniwersytecie Krakowskim stopnia magistra sztuk wyswolonych (1519) pracował w szkole katedralnej na Wawelu, reformując program nauczania. Będąc członkiem Kolegium Mniejszego uniwersytetu, przeszedł w 1539 roku na wydział teologiczny. Od 1552 r. przez trzy kadencje pełnił funkcję rektora Akademii Krakowskiej, a po przyjęciu świeceń kapłańskich był kapelanem i kaznodzieją nadwornym Zygmunta Augusta. Był propagatorem humanizmu, zwolennikiem Erazma z Rotterdamu, a także nauczycielem Stanisława Orzechowskiego (autora dzieł politycznych i religijnych doby renesansu). Jego najważniejszym dziełem była jedna z pierwszych w języku polskim książka w obronie religii katolickiej pt. "Enchiridion, to jest książki ręczne o nauce chrześcijańskiej".
Pałac w Napachaniu
https://pl.wikipedia.org/wiki/Napachanie
MROWINO
Duża wieś w gminie Rokietnica, na lewym brzegu Samicy Pamiątkowskiej, 3 kilometry na zachód od siedzimy Gminy, przy szosie Poznań-Szamotuły i nieczynnej obecnie linii kolejowej do Międzychodu. Jest to znaczny ośrodek przemysłowy z wytwórnią betonu, zakładem produkcyjnym konstrukcji stalowych i zakładem produkcji aromatów. Ponadto duża mieszalnia pasz, trzy duże drukarnie oraz hurtowania materiałów budowlanych.
Dawna posiadłość szlachecka Mrowińskich, znana od 1404 r. Później własność kapituły poznańskiej, a w latach zaborów rządu pruskiego.
Przy ul. Szkolnej figura Matki Boskiej Niepokalanej oraz Stara szkoła z 1905 r. z tablica upamiętniającą jej 100-lecie. Na budynku remizy strażackiej figura św. Floriana. W północnej części wsi dawny zespół folwarczny ze skromnym budynkiem parterowego dworu z XIX/XX w. rozbudowanego w 1905 r. o piętrowe skrzydło. Przy dworze park krajobrazowy z 2 połowy XIX w.. Przed fasadą dworu 4 rozłożyste lipy. Przy wjeździe na podwórze pomnikowe drzewa: lipa szerokolistna i dąb szypułkowy. W 1957 r. na wydzielonej części podwórza gospodarczego utworzono ośrodek reedukacji więźniów ze szkołą rolniczo-ogrodową i własnym gospodarstwem rolnym, który funkcjonował tu do 1990 r. Po zachodniej stronie wsi ruina wiatraka-koźlaka z 1850 r.
Stary wiatrak w Mrowinie
http://www.rokickiewiadomosci.com.pl/szlakiem-historii-czyli-wycieczka-do-starego-wiatraka-w-mrowinie/